آداب پذیرایی از مهمان | پذیرایی از مهمان در کشورهای مختلف دنیا

آداب پذیرایی از مهمان

آداب پذیرایی از مهمان در هر کشوری متفاوت است و نشات گرفته از فرهنگ، تاریخ و تمدن آن کشور است. اما با توجه به تفاوت فرهنگ در کشورها، بنابراین کشورهای مختلف دنیا تلاش می‌کنند که هنگام حضور در مجامع گوناگون اعم از روابط کاری، خانوادگی و سفرها و میزبانی از آنها به شیوه‌ای خاص و در سطح بین‌المللی رفتار کنند. بنابراین در مقاله به بیان نحوه پذیرایی از مهمان در کشورهای مختلف دنیا و اصول میزبانی از آنها بپردازیم.

اصول و آداب پذیرایی از مهمان

مهمانی دادن و میهمانی رفتن نیز مانند هر رفتار اجتماعی دیگری از آداب و اصول خاصی پیروی می‌کند. اما در این بین آداب پذیرایی از مهمان خارجی بسیار حساس‌تر و ویژه‌تر خواهد بود و باید با رعایت نکات ظریف و خاصی دقت کنید تا یک میهمانی بی‌نقص را به نمایش بگذارید.

تعیین زمان مهمانی

هنگام تصمیم به برگزاری مهمانی حتما در یک محدوده زمانی مناسب اقدام به دعوت از مهمانان در تاریخ مشخص کنید. در این مدت فرصت کافی برای برنامه‌ریزی و نحوه پذیرایی را خواهید داشت تا یک مهمانی خاطره‌انگیز در به یادگار بگذارید.

نوع لباس و پوشش

در مناسبت‌های مختلف باید افراد سعی کنند تا لباسی متناسب با عرف کشور میزبان برای حضور در مهمانی انتخاب کنند. البته در این رابطه میزبان نیز باید با تکیه بر سنت‌ها کشور خود به عنوان یک سفیر فرهنگی عمل کند و باعث معرفی هر چه بیشتر آداب و فرهنگ سرزمین خود به دیگر مهمانان خارجی شود.

نحوه سرو غذا

طبخ و سرو غذا در میزبانی از مهمانان خارجی بسیار مهم است. در این راستا باید غذاهای سنتی و فرهنگی را با یکدیگر جهت سرو آماده کنید تا با مزاج هر فردی با هر نوع سبک غذایی سازگار باشد. در این رابطه تهیه غذاهای بومی و محلی باید در اولویت قرار گیرد. همچنین نوع چیدمان میز غذاخوری بسیار مهم است و در نهایت دقت باید انجام شود.

آداب پذیرایی از مهمان؛ استفاده از ظروف پذیرایی مدرن

یکی از مهمترین آداب پذیرایی از مهمان استفاده از ظروف پذیرایی خاص و منحصر به فرد است. در این راستا سعی کنید زیباترین و شکیل‌ترین ظروفی که در دسترس دارید را برای پذیرایی‌ انتخاب و تهیه کنید. در این رابطه استفاده از ظروف پذیرایی لوکس با ترکیب رنگ منحصر به فرد بر گرفته از هنر دست صنعتگران توانمند کشور خود بهترین گزینه است.

آداب پذیرایی از مهمان در کشورهای مختلف دنیا

آداب و رسوم پذیرایی از مهمان در کشورهای دنیا متفاوت است و هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند که در ادامه به بیان برخی از آنها می‌پردازیم.

آداب پذیرایی در آمریکا

مردم آمریکا در روابط خانوادگی و دوستانه خود بسیار راحت رفتار می‌کنند. به طوری که اگر آداب و اصول پذیرایی از مهمان توسط میزبان رعایت نشود آن را نشانه بی‌احترامی نمی‌دانند. در این کشور مهمان برای قدردانی از میزبان هدیه‌ای تهیه می‌کند. البته میزبان نیز یک یادبود را به مهمان خود هدیه می‌دهد.

آداب پذیرایی در ایتالیا

مردم ایتالیا در مهمانی‌های خود از اسراف و تجمل‌گرایی خودداری می‌کنند و تنها بر جمع شدن دوستانه و ساده به دور هم تمرکز دارند. یکی از آداب ویژه‌ مردم این کشور این است که مهمانان خود را تنها به صرف ناهار دعوت می‌کنند. همچنین برای مهمان هفت نوع غذای مختلف جهت پذیرایی تدارک می‌بینند. همچنین با دادن حلقه گل زیبا از مهمان در به محض ورود استقبال می‌کنند.

آداب پذیرایی در انگلیس

مردم انگلیس به اصول اخلاقی، سنت‌ها و رسوم اجتماعی در بین تمام کشورهای مختلف دنیا زبانزد هستند. انگلیسی‌ها به آداب پذیرایی از مهمان مطالب بر عرف جامعه کشورشان پایبند هستند. همچنین مردم این کشور بدون اطلاع قبلی و بدون دعوت در یک مهمانی شرکت نمی‌کنند و میزبان باید از مهمانان خود به صورت رسمی از مدتی قبل از طریق تماس تلفنی، ایمیل یا پیام کوتاه اقدام به دعوت کند. در این کشور اغلب افراد به مهمانی به صرف شام دعوت می‌شوند.

آداب پذیرایی در مالزی

در کشور مالزی گرفتن مهمانی رسمی با پذیرایی خاص چندان مرسوم نیست. دورهمی‌های دوستانه خود را اغلب در خارج از خانه محدود می‌کنند. دید و بازدید از اقوام و بزرگان خانواده در مالزی‌ مختص روزهای تعطیل است و سبک پذیرایی چندان تشریفاتی نیست.

آداب پذیرایی روسیه

آداب پذیرایی و رسوم مهمان‌نوازی در کشور روسیه نسبت به سایر کشورها بسیار متفاوت است. مردم روس برای دیدار با دوستان و خانواده خود دنبال بهانه نیستند و از هر فرصتی برای میزبانی و مهمانی رفتن استفاده می‌کنند. بنابراین یکی از فرهنگ‌های شاخص این کشور برگزاری مهمانی‌های بزرگ و مجلل مطالب با فرهنگ روسی است.

آداب پذیرایی ژاپن

آداب و رسوم پذیرایی از مهمان در ژاپن برگرفته از فرهنگ کهن این کشور است. ژاپنی‌ها بسیار مؤدب و مهمان‌نواز هستند. دعوت از مهمان را امری ضروری می‌دانند و هنگام حضور در منزل میزبان به نشانه ادب و احترام یک هدیه همراه خود دارند. میزبان نیز به هنگام خروج مهمان از منزل یک هدیه را به پاس قدردانی از پذیرفتن دعوت و ثبت خاطره خوش به او هدیه می‌دهد.

آداب پذیرایی در مصر

مردم کشور مصر متأثر از فرهنگ دیگر کشورها در برگزاری مهمانی به تجملات و تشریفات اهمیت زیادی می‌دهند. دیدار اقوام و آشنایان را آداب و رسوم حاکم بر جامعه مصر است و آن را زمینه‌ساز حفظ روابط خویشاوندی می‌دانند. در این کشور، میزبانی از دوستان در خارج از محیط خانه و اغلب در کافی شاپ‌ها انجام می‌گیرد.

آداب پذیرایی در هند

هندی‌ها نیز به حفظ سنت‌های کشورشان پایبند هستند و خانواده در بین مردم این کشور جایگاه بسیار ارزشمندی دارد. در این کشور مهمان هنگام حضور در منزل میزبان یک دسته گل هدیه می‌آورند. همچنین میزبان نیز به شیوه خاص و با تدارک غذاهایی برگرفته از آیین‌ها و سنت‌های خانوادگی از مهمانان خود پذیرایی می‌کنند. جالب است بدانید که مهمترین آداب پذیرایی از مهمان در اقوام هندی این است که زنان خانواده بعد از مهمانان و دیگر افراد خانواده غذا می‌خورند.

آداب پذیرایی در چین

مردم چین به وفاداری به خانواده زبانزد هستند و در مهمانی‌های غیررسمی بدون دعوت از سوی میزبان حضور پیدا می‌کنند. در این کشور میزبان از پذیرفتن هدیه گران‌قیمت از سوی مهمان پرهیز می‌کند و اغلب تهیه هدایای کوچک مرسوم است.

آداب پذیرایی در روسیه

در کشور عربستان پذیرایی از مهمان رسوم خاصی دارد و اغلب از مهمانان با گوشت بره یا شتر و دیگر غذاهای متنوع پذیرایی می‌کنند. مردم این کشور در دید و بازدیدهای خانوادگی از مهمان برای صرف ناهار دعوت می‌کنند و محل میزبانی از آقایان و خانم‌ها از هم جدا است.

آداب پذیرایی در کشورمان

ایرانی‌ها در بین مردم سایر کشورهای مختلف دنیا به مهمان‌نوازی شهرت دارند. آداب و رسوم پذیرایی از مهمان در ایران بسیار مدرن شده است اما مردم همچنان به سنت‌ قدیمی دید و بازدید و صله رحم پایبند هستند. در این کشور تهیه انواع غذاهای محلی با نوع چیدمان میز منحصر به فرد و استفاده از ظروف پذیرایی جذاب در اولویت قرار دارد.

جمع‌بندی

در این مطلب سعی کردیم که شما را با آداب پذیرایی از مهمان در کشورهای مختلف دنیا آشنا کنیم. اما از آنجایی که مردم ایران بسیار مهمان‌نواز هستند، آویز، فروشگاه آنلاین محصولات لوکس پذیرایی و دکوری اقدام به عرضه انواع ظروف پذیرایی و دکوراتیو کرده است. تمام محصولات این فروشگاه حاصل هنر دستان توانمند صنعتگران داخلی است و در این آثار هنری ترکیبی از رنگ‌ها و طراحی منحصر به فرد به چشم می‌خورد. برای مشاهده محصولات این فروشگاه آنلاین آویز اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X