بشقاب پذیرایی | راهنمای انتخاب لوکس‌ ترین بشقاب های غذاخوری

از جمله مهم‌ترین اصول جهت پذیرایی از مهمان، استفاده از ظروف زیبا و در عین حال باکیفیت است. به بیانی دیگر می‌توان گفت، قراردادن بشقاب پذیرایی بر روی میز یا سفره، بیانگر احترام شما به مهمان است. زیرا کسی که به عنوان مهمان به منزل شما می‌آید دارای احترام ویژه‌ای است و تا هنگامی که در منزل شماست می‌بایست محترم شمرده شود.

از جمله ظروف مهم و اساسی موقع سرو غذا، بشقاب‌های غذاخوری است که تنوع بسیاری دارند. ست بودن بشقاب‌های غذاخوری، زیبایی منحصر به‌ فردی به میز می‌بخشند و سبب برانگیخته شدن اشتها نیز می‌شوند. امروزه تنوع بسیار زیادی در تولید بشقاب‌ پذیرایی وجود دارد. ما در این مطلب به راهنمای انتخاب لوکس‌ترین بشقاب‌های غذاخوری خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

بشقاب پذیرایی چینی

بشقاب پذیرایی چینی شکیل‌ترین و رسمی‌ترین ظرف غذاخوری به منظور آراستن میز غذا است. در سراسر دنیا و در ادوار گوناگون تاریخ ظروف غذاخوری چینی پرطرفدارترین نوع سرویس غذاخوری به شمار می‌آمدند. اما این بشقاب‌های غذاخوری از چه چیزی ساخته ‌شده‌اند؟ ظروف چینی گونه‌ای سرامیک هستند که از خاک چینی در پروسه‌ای چند مرحله‌ای اعم از قالب ‌گیری و لعاب دادن تولید می‌گردند. ظروف چینی به چند مدل استخوانی یا بن چاینا، پرس لان سخت و پرس لان نرم و چینی زجاجی تقسیم‌بندی می‌شوند.

بشقاب پذیرایی

 

در انتخاب طرح‌ها و رنگ‌های متنوع بشقاب‌های غذاخوری چینی جهت مصارف گوناگون می‌بایست توجه داشت. به‌ طور مثال برای مراسم رسمی از طرح‌های کلاسیک و لوکس و معمولا زمینه سفید و جهت استفاده روزمره می‌توان از طرح‌ها و رنگ‌های شاد  استفاده کرد.

هنگام خرید بشقاب‌های غذاخوری چینی باید به نکات زیر توجه نمود

بشقاب غذاخوری تاب نداشته باشد، لب پریدگی یا برآمدگی قابل ‌لمسی در بشقاب پذیرایی وجود نداشته باشد، رنگ و لعاب بشقاب‌های غذاخوری یکنواخت باشد و حباب هوا نداشته باشند، به برند ظروف غذاخوری توجه کنید، از محدودیت استفاده بشقاب‌های غذاخوری در ماشین ظرف‌شویی و ماکروویو مطمئن شوید، موارد استفاده از ظروف غذاخوری را حتماً در هنگام خرید در نظر بگیرید، چنانچه قصد دارید ظروف غذاخوری را با ماشین ظرف‌شویی بشویید مدل‌های گرد را خریداری کنید و از استفاده اشکال هندسی دفرمه خودداری کنید، بشقاب غذاخوری طلاکوب و نقره‌کوب را جهت استفاده روزمره انتخاب نکنید.

بشقاب آکروپال

 

 

ظروف آرکوپال

آرکوپال در طبیعت گونه‌ای سنگ رسوبی است ولی ظروف آرکوپال در اصطلاح بشقاب‌های پذیرایی، جنسی بین چینی و شیشه است. در واقع ظروف آرکوپال، شیشه‌ای هستند که با سایر مواد ترکیب‌ شده‌اند و ظاهری شبیه به چینی دارند. بشقاب‌ پذیرایی آرکوپال نسبت به ظروف چینی بسیار نازک‌تر و سبک‌تر بوده و همچین مقاومت بالاتری در مقایسه با ظرف چینی دارد. علاوه بر این ظروف آرکوپال نسبت به ظروف چینی قیمت کمتری نیز دارند.

هنگام خرید بشقاب پذیرایی آرکوپال باید به نکات زیر توجه داشت

از خرید ظروف آرکوپال که دارای لب پریدگی یا موج‌ هستند، خودداری کنید. علاوه بر حتماً به برند تجاری ظروف آرکوپال توجه کنید. عمدتا بشقاب‌های پذیرایی از جنس آرکوپال محدودیتی جهت استفاده در ماشین ظرف‌شویی یا ماکروویو ندارد ولی برای اطمینان بیشتر از محدودیت‌های آن مطلع شوید. برای استفاده روزمره از خرید بشقاب‌های آرکوپال با اشکال هندسی غیرمعمول اجتناب نمایید.

 

ظروف پذیرایی شیشه ای

خرید ظروف شیشه‌ای

ظروف شیشه‌ای و کریستالی هر دو بر پایه شیشه هستند که میزان سرب به کار رفته در آنها باعث تفاوت در نام این نوع از ظروف آشپزخانه گردیده است. کریستال از شیشه نازک‌تر بوده و درخشش بیشتری نسبت به شیشه دارد. صدای ضربه بر روی کریستال زنگ‌دار و طولانی است ولی صدای ضربه بر شیشه خفه است. علاوه بر این کریستال به علت وجود سرب در ساختارش سنگین‌تر از شیشه است.

هنگام خرید بشقاب پذیرایی شیشه‌ای و کریستالی باید به نکات زیر توجه داشت

به صاف بودن لبه‌ها، لب‌پر نبودن بشقاب‌ها، وزن آنها و محدودیت استفاده در ماکروویو و ماشین ظرف‌شویی باید توجه کرد. علاوه بر این ظروف کریستالی و شیشه‌ای نباید رگه‌های رنگی داشته باشند و نیز داخل آنها حباب‌ تشکیل نشده باشند.

ظروف پذیرایی سرامیکی

 

ظروف سرامیکی

بشقاب‌های غذاخوری سرامیکی از خاک رس ساخته می‌شوند که طی مراحل گوناگونی اعم از پخته شدن در کوره و لعاب دادن آماده می‌شوند. به ظروف سرامیکی پیش از لعاب دادن ظروف سفالی گفته می‌شود. ظروف غذاخوری سرامیکی همیشه جهت سرو غذا مورد استفاده ایرانیان بوده‌اند و در حال حاضر تولید ظروف سرامیکی ماشینی باعث محبوبیت بیشتر آنها شده است.

بشقاب پذیرایی سرامیکی که طی سال‌های اخیر به خاطر مقرون به صرفه بودن و همچنین ظاهری ساده و مدرن مورد توجه بیشتر واقع گردیده‌ است، جزو سالم‌ترین ظروف آشپزخانه محسوب می‌شود. معمولاً بشقاب‌های سرامیکی وزن بیشتری در مقایسه با ظروف آرکوپال هستند و از مقاومت کمتری نیز برخوردار هستند.

هنگام خرید بشقاب‌های غذاخوری سرامیکی باید به نکات زیر توجه داشته باشید

لعاب آنها به طور یکنواخت کل سطح ظرف را گرفته باشد و حباب‌های گاز نداشته باشند یا در کمترین صورت ممکن باشند. سعی کنید ظروف سرامیکی ماشینی را تهیه کنید که اندازه‌ها و اشکال یکسان داشته باشند. لازم به ذکر است که بشقاب‌های سرامیکی ماشینی قابل استفاده در ماکروویو هستند.

بشقاب پذیرایی

روش‌های نگهداری از بشقاب‌های غذاخوری

  • دور از دسترس کودکان نگهداری شوند، چرا که امکان دارد از دستشان به زمین بیفتد و سرویس شما ناقص گردد.
  • هنگام شست‌و‌شوی این ظروف از اسکاچ‌های نرم استفاده کنید تا بر روی آنها خط و خشی ایجاد نشود.
  • جای مخصوصی در کابینت برای آنها در نظر بگیرید، تا در صورت خارج کردن ظروف دیگر صدمه‌ای به بشقاب‌های پذیرایی شما وارد نشود.
  • سعی کنید برای شستن این ظروف از ماشین ظرفشویی استفاده کنید، زیرا ممکن است برخی مواقع هنگام شستشو با دست، لب‌پر شوند و یا دچار آسیب گردند.
بشقاب تخت پروانه صورتی بشقاب گود پروانه صورتی بشقاب تخت دکور مناسب برای میز غذاخوری

بشقاب پذیرایی خوب را از کجا بخریم؟

تا به اینجا با بشقاب پذیرایی و راهنمای انتخاب لوکس‌ترین بشقاب‌های غذاخوری آشنا شدیم، اما سوالی که ممکن است ذهن شما را نیز درگیر کرده باشد این است که از کجا باید جدیدترین ظروف غذاخوری و پذیرایی را تهیه کرد؟ گاها پیش می‌آید که برای جهیزیه خود و یا حتی برای تغییر ظروف پذیرایی خانه‌ خود تمام بازار را زیر و رو کرده‌اید ولی مدل مورد نظرتان را پیدا نکرده‌اید. این در حالی است که شما می‌توانید لوکس‌ترین و جدیدترین مدل‌های ظروف غذاخوری و پذیرایی را در سریع‌ترین زمان ممکن از سایت آویز خریداری کنید. برای آشنایی با جدیدترین طرح‌های بشقاب کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X