خرید قاشق آموزشی کودک و نوزاد

قاشق آموزشی کودک

کودکان و نوزادان برای غذا خوردن از سن ۶ ماهگی و با شروع غذای کمکی، نیاز به قاشق و یا قاشق آموزشی کودک دارند. والدین معمولا برای خرید وسایل و ابزار کودکان و نوزادان، وسواس و دقت زیادی به خرج می‌‌دهند و این دقت البته ضروری و مهم است. وسایل، غذاها و دیگر موادی که در دسترس کودکان و نوزادان قرار دارد و یا با آن‌ها سر و کار دارند، اثرات عمیقی بر سلامت آنان چه در حال حاضر و چه در سال‌های آینده عمر آنان خواهد داشت. استفاده از ابزارها و وسایل بی‌کیفیت، به خصوص آن‌هایی که برای غذا خوردن کودکان به کار می‌رود، می‌تواند سلامتی کودکان را تهدید کند و یا مواد سمی و خطرناک را وارد بدن آن‌ها کند.

قاشق یکی از مهم‌ترین ابزارهایی است که در دسترس کودکان قرار می‌گیرد و به طور مستقیم وارد دهان کودک می‌شود. این وسیله همچنین به دلیل استفاده توسط خود کودک، در ماه‌ها و سال‌های پیش رو، باید مناسب و متناسب با نیازهای ویژه او طراحی شده باشد. در ادامه قصد داریم تا با قاشق آموزشی کودک و انواع و اقسام آن آشنا شویم و ببینیم کدام نوع مناسب سن و نیازهای کودک ما است. در ادامه نیز با مزایای هر کدام از این قاشق‌های مخصوص کودکانه آشنا خواهیم شد.

قاشق آموزشی کودک

مرحله‌ای از رشد کودک که در آن، بچه‌ها یاد می‌گیرند که خودشان غذا بخورند، به دلایل زیادی مرحله مهمی محسوب می‌شود. اول این که، بچه‌ها یاد می‌گیرند که مستقل غذا بخورند. این مهارت مستقل غذا خوردن، باید برای سال‌های آخر کودکی و برای کل زندگی توسعه  و رشد پیدا کند.

قاشق آموزشی کودک

به علاوه، این مرحله شامل به هم ریختگی و کثیف‌کاری زیادی است. ممکن است در ابتدا غذا خوردن کودک نوپا، نامرتب به نظر برسد، اما این مرحله از رشد، یکی از راه‌هایی است که کودک شما  مهارت‌های حرکتی ظریفی مانند گرفتن قاشق در دست را یاد می‌گیرد. همچنین این فرصتی است برای کمک به کودک، تا در مورد طعم، بافت، بو و دمای غذا بیشتر بداند. استفاده از قاشق آموزشی کودک در این مرحله، به او کمک خواهد کرد تا بهتر و زودتر این مهارت‌ها را به دست آورد.

 استفاده از قاشق آموزشی کودک، چه سودی دارد؟

اکثر نوزادان و کودکان، تا ۱۸ ماهگی نمی‌توانند از قاشق یا چنگال به درستی استفاده کنند. اما ایده خوبی است که به کودک اجازه دهید از سنین پایین‌تری گرفتن قاشق در دستش را تمرین کند. معمولاً نوزادان از این که چیزی را دست بگیرند و با آن تمرین کنند، دوست دارند اما ایده‌هایی وجود دارند که می‌توانید با استفاده از آن‌ها، کودک نوپای خود را به در دست گرفتن قاشق، تشویق کنید.

 • با فرزندتان غذا بخورید. به این ترتیب کودک می‌تواند نحوه استفاده شما از قاشق یا چنگال را مشاهده کند.
 • آموزش غذا خوردن را با قاشق یا چنگال‌های پلاستیکی با دستگیره راحت شروع کنید این ابزارها که قاشق آموزشی کودک، نامیده می‌شوند، جنسی نرم‌تر دارند و بیشتر از سیلیکون و یا پلاستیک نرم ساخته شده‌اند. این قاشق‌ها قابل انعطاف و نرم هستند تا به دهان و لثه بسیار حساس کودکان آسیبی نرسد. به علاوه این قاشق‌های مخصوص، دارای کمی انحنا در ساختار خود  و همچنین دارای دسته‌های مخصوص هستند تا استفاده از آن‌ها توسط کودکان راحت‌تر صورت بگیرد. همانطور که مهارت‌های کودک در غذا خوردن با قاشق بهبود می‌یابد، آنها می‌توانند از قاشق یا چنگال‌های فلزی کوچک نیز استفاده کنند.
 • بهتر است در حالی که کودک قاشق یا چنگال دیگری را در دست دارد، با یک قاشق یا چنگال به او غذا بدهید.
 • ابتدا غذا را روی قاشق یا چنگال فرزندتان بریزید. سپس قاشق یا چنگال را به کودکتان بدهید تا خودش در دهانش بگذارد.
 • به کودک خود اجازه دهید با غذاهای راحت تمرین کند تا مهارت‌های خود را در دست ورزی و نیز غذاخوردن با ابزارها، تقویت کند.
 • هنگامی که کودک سعی می‌‌کند از قاشق یا چنگال استفاده کند، بهتر است او را تحسین و تشویق کنید.

قاشق حرارتی کودک

یکی از پرطرفدارترین قاشق‌هایی که برای غذا خوردن کودکان نوپا و نیز نوزادان به کار می‌رود، قاشق‌های حرارتی هستند. این نوع از قاشق آموزشی کودک، ویژگی منحصر به فردی دارند که استفاده از آن را برای نوزادان و کودکان کم سن، مفید و به در بخور کرده است. ۶ ماهگی سن حساس و کلیدی در مراحل رشد و نمو کودکان است. در این سن والدین بنا به نظر پزشک، دادن غذاهای گوناگون را به کودکان آغاز می‌کنند. در این سن و سال، دهان و لثه‌های نوزادان بسیار حساس است و نسبت به مایعات و جامدات با دمای بالا، عکس العمل بدی نشان می‌دهد. پرزهای چشایی کودکان در مقایسه با بزرگسالان، حساسیت‌های بیشتری  داشته و در مواجهه با مایعات و غذاهای گرم، بیشتر و زودتر ممکن است که دچار سوختگی شود.

قاشق آموزشی کودک

بیشتر غذاهای مورد استفاده در این سن نیز، فرنی‌ها و مایعات گرم هستند که ممکن است برای ما زیاد گرم و داغ به نظر نرسند اما برای نوزادان آسیب‌زا باشند. قاشق‌های حرارتی، نوآوری خوب و مفیدی هستند که در این موارد کاربرد زیادی پید کرده‌اند و والدین از آن‌ها استقبال می‌کنند. در ساختار این قاشق‌ها، که معمولا از جنس پلاستیک مخصوص و یا سیلیکون بهداشتی ساخته می‌شوند، پیگمنت‌هایی به کار رفته است که در برابر قرار گرفتن در معرض غذاهای داغ، رنگ عوض می‌کند.  در این موارد والدین متوجه داغ بودن بیش از حد غذا می‌شوند و برای سرد کردن آن اقدام کرده و یا صبر می‌کنند تا غذا کمی سردتر شود.

قاشق سیلیکونی کودک

قاشق‌هایی که از جنس سیلیکون ساخته شده‌اند یکی از انواع قاشق آموزشی کودک به شمار می‌روند که طرفداران زیادی در بین والدین پیدا کرده‌اند. این قاشق‌ها از جنس یک پلاستیک مخصوص به نام سیلیکون ساخته شده و به بازار عرضه شده‌اند. کودکان و نوزادان در اولین مواجهه با قاشق و یا چنگال برای غذا خوردن، توانایی و آموزش لازم برای استفاده از آن را ندارند. نوزادان همچنین وقتی که غذا با قاشق در دهان آنان قرار می‌گیرد، ممکن است آن را توسط لثه‌ها و نیز دندان‌ها فشار دهند. این امر توسط ما بزرگسالان انجام نمی‌شود چون ماهیچه‌های ظریف واقع در دهان، به تجربه از این کار جلوگیری می‌کند. در این موارد، اگر قاشق جنس سختی داشته باشد، به دهان و لثه‌های کودک آسیب وارد می‌کند.

در این موارد و برای نوزادان و کودکان نوپا که غذا خوردن را تازه آغاز می‌کنند، از قاشق‌هایی با جنس نرم‌تر و انعطاف‌پذیرتر مانند قاشق‌های سیلیکونی استفاده می‌شود. سر این قاشق‌ها نرم و انعطاف پذیر بوده و کودکان برای به دهان گرفتن آن‌ها راحت‌تر هستند و بهتر با آن ارتباط برقرار می‌کنند. برخی کودکان عادت دارند وقتی قاشق به دهان‌شان نزدیک می‌شود، دهان خود را می‌بندند. در این موارد نیز قاشق‌های سلیکونی نرم، به کودک و بدن ظریف او آسیب نمی‌رساند.

مزایای استفاده از قاشق آموزشی کودک سیلیکونی

 • این قاشق‌ها نرم و انعطاف‌پذیر و مناسب با دهان ظربف و حساس کودکان و نوزادان طراحی شده‌اند.
 • فاقد هر گونه مواد شیمیایی سمی هستند و برای بدن نوزادان، ایمن و سلامت محسوب می‌شوند.
 • ضد لک هستند و قابلیت شستشو در ماشین ظرفشویی را نیز دارند.
 • مقاومت خوبی در برابر دمای بالای غذا دارند و مواد خود را وارد غذا نمی‌کنند.
 • عمر طولانی دارند و به راحتی مستهلک و خراب نمی‌شوند.
 • یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های سیلیکون، بدون بو و مزه بودن آن است به علاوه این ماده مقاومت بالایی در برابر گاز گرفتگی کودکان دارد و به راحتی واره و خراب نمی‌شود.
 • سیلیکون ماده امنی است که مواد موجود در غذا و یا در اثر حرارت واکنش نمی‌دهد و واد غذای کودک نمی‌شود.

قاشق آموزشی کودک

قاشق مخزن دار کودک

یکی دیگر از انوع بسیار مفید قاشق آموزشی کودک، قاشق‌های مخزن‌دار هستند. این قاشق‌ها در دسته خود مخزنی دارند که می‌توانید آن را با غذا و یا مایعاتی که قرار است به کودک بدهید، پر کنید. این کار باعث صرفه‌جویی در وقت شما در هنگام غذا دادن به کودک و یا نوزاد می‌شود. فشار روی مخزن این قاشق‌ها، باعث وارد شدن غذا به دهان کودک می‌شود. به این ترتیب کثیف کاری و یا دور ریز غذا نیز به حداقل می‌رسد. این قاشق‌ها معمولا از جنس سیلیکون نرم تهیه می‌شوند تا کودک بهتر با سری آن‌ها ارتباط برقرار کند.

قاشق ژله ای کودک

کودکان و نوزادان در هنگام شروع غذا خوردن آن را به عنوان یک بازی تصور می‌کنند. هر چه وسایلی که برای غذا دادن به کودک استفاده می‌کنید، نرم، انعطاف‌پذیر و برای کودک جالب‌تر باشد، خواستنی‌تر هم خواهد بود و کودک با رغبت بیشتری غذا خواهد خورد. استفاده از این قاشق‌های ژله‌ای که معمولا از جنس سیلیکون بسیار نرم تهیه شده‌اند، به دهان و لثه ظریف کودک آسیب نمی‌زند و گرفتن آن برای کودکان جذاب‌تر خواهد بود. سری این قاشق‌ها نیز باریک‌تر و ظریف‌تر طراحی می‌شوند تا برای دهان کوچک نوزاد مناسب باشند.

بهترین قاشق های کودک و نوزاد

انواع گوناگونی از قاشق آموزشی کودک، در بازار وجود دارند که این امر می‌تواند انتخاب را برای والدین کمی چالش برانگیز کند. شناخت نیاز کودک و نوزاد در شروع غذای کمکی به انتخاب بهتر شما کمک خواهد کرد. سن کودک و نوزاد نیز در این انتخاب، مهم است. اگر تازه قرار است از قاشق برای تغذیه نوزاد خود استفاده کنید، قاشق‌های سیلیکونی که قابلیت حساسیت به دما را دارند، در این موارد انتخاب خوبی به شمار می‌روند. به علاوه هر پدر و مادری با تجربه می‌تواند انتخاب درستی در زمینه خرید قاشق آموزشی کودک به دست آورد. علاوه بر قاشق غذاخوری کودک می‌توانید اطلاعات مفیدی در مورد ظرف غذای کودک نیز کسب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X