دکوراسیون مدرن یا سنتی | کدام گزینه مناسب محیط شماست؟

دکوراسیون مدرن یا سنتی

انتخاب سبک دکوراسیون برای هر خانه‌ای از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است چرا که با تغییرات اندکی در دکوراسیون می‌توان روحیه افرادی که در خانه زندگی می‌کنند را متحول نمود. بسیاری از افراد بر این باورند که دکوراسیون سنتی هیجان چندان زیادی به خانه نمی‌دهد و قدیمی بودن این سبک می‌تواند زندگی را یکنواخت نماید، بنابراین به سبک‌های دکوراسیون مدرن روی می‌آورند.

اما در مقابل این افراد، عده‌ای دیگر معتقدند که مدرنیته سبب افسردگی و روزمرگی خواهد شد؛ بنابراین ترجیح می‌دهند که سبک‌های دکوراسیون سنتی و پر نقش و نگار را انتخاب نمایند و اعتقاد دارند که رنگ‌ها و طرح‌های زیاد که دارای تنوع بالا باشند می‌تواند افراد را سر ذوق ‌آورد، اما به‌طور کلی این نظرات بیشتر به شخصیت و روحیات افراد بستگی دارد.

هر شخصی با توجه به روحیاتی که دارد و همچنین سن، جنسیت و منطقه‌ی که در آن زندگی می‌کند برای انتخاب دکوراسیون مدرن یا سنتی تصمیم‌گیری می‌نماید. بسیاری از افراد هم تلفیقی از سبک مدرن و سنتی را انتخاب نموده و تجربه هم نشان می‌دهد که اگر تلفیق درستی از دکوراسیون مدرن و سنتی صورت گیرد می‌تواند در کنار یکدیگر ترکیب چشم‌نوازی را خلق نماید.

دکوراسیون مدرن یا سنتی

ویژگی‌های دکوراسیون مدرن در خانه

یکی از مهم‌ترین شاخصه‌ها در دکوراسیون مدرن خانه، میز و صندلی‌های سبک مدرنیته است. در این دکوراسیون، طراحان همیشه جایگاه خاصی را برای مبلمان قائل می‌شوند. استفاده از رنگ های تیره می‌تواند باعث ایجاد جلوه خاصی در خانه‌های با دکواسیون مدرن شود. استفاده از رنگ‌های خاکستری تیره و مشکی در کنار رنگ قهوه‌ای باعث ایجاد فضای مدرن در خانه می‌شود.

اگر رنگ دیوار ها و سقف منزل شما تیره است می‌توانید با انتخاب مبلمان و صندلی با رنگ روشن، تضاد زیبا و چشم نوازی را در دکوراسیون منزل خود به وجود بیاورید. برای انتخاب مبلمان خود حتماً به یک نکته مهم توجه داشته باشید و آن نکته چیزی نیست جز توجه به فضا و اندازه خانه.

اگر خانه شما از فضای کمی برخوردار باشد، مبلمان بزرگ باعث کاهش فضا و در نهایت دلگیر شدن دکوراسیون مدرن خانه شما خواهد شد. دقت داشته باشید که دکوراسیون صرفاً به وسایل آن محدود نمی‌شود.

نوردپردازی در دکوراسیون مدرن کمی دشوار است اما به طور کلی باید دقت داشته باشید که نورپردازی نسبت به رنگ مبلمان (وسایل قالب در منزل) و دیوار ها انجام می‌شود. همچنین استفاده از چراغ‌های مدرن بر روی دیوار، لوستر‌های فانتزی و آباژور نیز از دیگر ملزومات سبک دکوراسیون مدرن در خانه است.

دکوراسیون مدرن یا سنتی

دکوراسیون مدرن در خانه می‌تواند شامل دکوراسیون لوکس نیز باشد اما هنگامی که به یک خانه با دکوراسیون لوکس وارد ‌می‌شوید، باید حس بودن در یک کاخ مجلل اروپایی را داشته باشید! مجسمه‌های خاص، پرده‌های زینتی، لوسترهای بزرگ و… از جمله اجزای دکوراسیون لوکس در خانه هستند.

دقت داشته باشید که دکوراسیون لوکس بیشتر برای خانه‌هایی در نظر گرفته می‌شود که از مساحت بسیار بالایی برخوردار باشند. البته در خانه‌های کوچک نیز دکوراسیون لوکس قابل استفاده خواهد بود به شرط آن که وجود اشیاء تزئینی و خارجی در آن، باعث کاهش فضا و در نهایت منفی شدن تجربه ساکنین خانه نشود.

در دکوراسیون لوکس، قاب عکس‌های بزرگ و کوچک بر روی دیوارها و مخصوصاً راهرو ها به چشم می‌خورد. علاوه بر آن، یک یا چند آینه قدی و حتی آنتیک کوچک قسمتی از دیوار های خانه را می‌پوشاند. همچنین مبلمان مختلف از جمله مبلمان سلطنتی و راحتی در قسمت پذیرایی منزل مشاهده می‌شود.

در بسیاری از این خانه‌ها، به درستی از تضاد رنگی استفاده می‌شود و اغلب، تضاد مذکور در رنگ مبلمان و دیوار ها قابل مشاهده است. به طور مثال مبلمانی با رنگ کرم در کنار دیوار مشکی تضاد رنگی مناسبی را خلق می‌کند. علاوه بر این، وجود یک پرده طلایی رنگ که با رنگ مشکی دیوار ها سِت شود به طرز عجیبی جلوه لوکس خانه را نمایان می‌کند.

ویژگی‌های دکوراسیون سنتی در طراحی داخلی

دکوراسیون سنتی ایرانی از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است. اولین ویژگی یک خانه با دکوراسیون سنتی ایرانی ، وجود رنگ لاکی و فیروزه‌ای در بخش‌های مختلف خانه است. پارچه‌های سنتی خصوصاً در پشتی‌های مبلمان، فرش دستباف، صنایع دستی، گل و گیاهان تزئینی، ظروف سنتی مانند چینی ومسی، مبلمان چوبی، کوزه‌های سفالی و… از مهم‌ترین ویژگی‌های دکوراسیون سنتی در خانه است.

اگر قصد دارید دکوراسیون خانه خود را در کمترین زمان ممکن به یک دکوراسیون سنتی تبدیل کنید باید به سه نکته توجه کنید:

از مبلمان و میز‌های چوبی استفاده نمایید، پارچه‌های سنتی را بر دیوار خانه آویزان کنید و یک فرش دستباف را بر کف خانه داشته باشید. گل و گلدان نیز یکی از دکورهای کم هزینه برای رسیدن خانه شما به دکوراسیون سنتی ایرانی است.

دکوراسیون مدرن یا سنتی

دکوراسیون سنتی در خانه علاوه بر دکوراسیون سنتی ایرانی می‌تواند شامل دکوراسیون کلاسیک نیز باشد که به ندرت این نوع دکوراسیون را در منازل ایرانی شاهد هستیم. مهم‌ترین ویژگی دکوراسیون کلاسیک در خانه، وجود مبلمان ساده است. دیوارهایی با چند قاب کوچک و پرده‌های سفید رنگی که بر روی پنجره‌ها قرار می‌گیرند از دیگر مشخصات این نوع طراحی دکوراسیون می‌باشد.

کاربر دکوراسیون تلفیقی در دیزاین منزل

در دکوراسیون تلفیقی می‌توان از رنگ‌های متضاد مانند رنگ‌های مشکی، بنفش و قرمز استفاده کرد. مبلمان و دکورهای اصلی خانه را فقط در یک سبک انتخاب کنید یا مدرن یا سنتی، هرچه باشد باید جزییات سایر اکسسوری‌ها را در سبک مخالف آن برگزینید. به‌طور مثال اگر تخت خواب و میز کنار تخت مدرن باشد باید آباژور کنار تخت را سنتی را گذاشت.

بسیار مهم است که فراموش نکنید سبکی که برای مبلمان و دکورهای اصلی انتخاب می‌کنید، سبک اول دکوراسیون شما است و سبکی که برای اکسسوری و جزییات انتخاب می‌نمایید سبک دوم و مکمل خواهد بود. روش دیگری که می‌توانید برای دکوراسیون تلفیقی انجام دهید، جداسازی فضاها است. اگر خانه به اندازه کافی بزرگ است، می‌توان بخشی از خانه را کاملاً به دکوراسیون سنتی و بخش دیگر را به دکوراسیون مدرن اختصاص دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X