بهترین روشنایی برای پذیرایی خانه

روشنایی پذیرایی

اولین قسمت در هر خانه که مهمان‌ها و حتی خود صاحب‌خانه به آن توجه می‌کنند اتاق پذیرایی است. مهمانان با ورود به خانه شما در اتاق پذیرایی می‌نشینند و دکوراسیون منزل شما را از نظر می‌گذرانند. روشنایی پذیرایی به این خاطر حائز اهمیت است که می‌تواند دکوراسیون، پرده، مبلمان و بقیه قسمت‌های منزل شما را به‌خوبی نمایش دهد. در ادامه این مطلب می‌خواهیم انواع شیوه‌های نورپردازی پذیرایی را به شما معرفی کنیم.

اهمیت استفاده از روشنایی پذیرایی

استفاده از نورپردازی مناسب می‌تواند فضای اتاق پذیرایی شما را به میزان قابل‌توجهی دل‌نشین کند. اهمیت این کار تا حدی است که اگر به‌درستی از نورپردازی در اتاق پذیرایی استفاده نشود ممکن است فضای این اتاق بسیار بد و منفی شود. درصورتی‌که نورپردازی اتاق پذیرایی شما مناسب باشد اتاق به میزان قابل‌توجهی بزرگ‌تر دیده می‌شود.

استفاده از نورپردازی در پذیرایی ازاین‌جهت مهم است می‌تواند فضایی زیبا در منزل شما به وجود آورد و دکوراسیون منزل شما را تکمیل کند. به‌عنوان‌مثال لوستر برای خانه‌هایی که دارای دکوراسیون سنتی هستند مناسب است. همچنین برای خانه‌هایی که دارای دکوراسیون کلاسیک هستند، استفاده از لوسترهای برنجی و یا برنزی توصیه می‌شود. افزون بر این، برای اتاق‌های کوچک بهتر است از لوسترهای کوچک‌تر و برای محیط‌های بزرگ‌تر از لوسترهایی با ابعاد بزرگ‌تر استفاده کنید.

روشنایی پذیرایی

انواع نورپردازی اتاق پذیرایی

اگر با روش‌های مختلف نورپردازی اتاق پذیرایی آشنا باشید می‌توانید به‌راحتی فضایی زیبا را در این اتاق خلق کنید. باید دقت داشته باشید برای روشنایی پذیرایی از لامپ‌های مختلفی استفاده می‌شود که در ادامه قصد معرفی آن‌ها را داریم. انواع نورپردازی اتاق پذیرایی عبارت‌اند از:

·         نورپردازی اصلی

اولین گام برای اینکه نورپردازی اتاق پذیرایی را طراحی کنید این است که نورهای اصلی را انتخاب کنید. نورهای اصلی به نورهایی گفته می‌شود که در طول شبانه‌روز از آن‌ها استفاده می‌کنید. این نورها همان نورهایی هستند که زمانی که مهمان ندارید نیز روشن می‌کنید و قسمت‌های مهم منزل با استفاده از این نورها روشن می‌شود. در مورد نورهای اصلی باید بگوییم که شدت این نور باید متوسط باشد. رنگ نور نیز باید با دقت انتخاب شود. برای نورهای اصلی بهتر است تعداد نورهای سفید نسبت به نورهای زرد بیشتر باشد. معمولاً برای نورهای اصلی از لوستر و چراغ‌های آویز استفاده می‌شود.

·         نورپردازی مکمل

دومین نوری به‌عنوان مکمل نورهای اصلی استفاده می‌شود این نورها هستند. لامپ‌های SMD که درون سقف قرار می‌گیرند به‌عنوان نورهای مکمل شناخته می‌شوند. شما می‌توانید از نورهای مکمل وقت‌هایی که مهمان‌ دارید استفاده کنید تا نور منزل بهتر شود. همچنین شما می‌توانید نورهای رنگی را به‌عنوان نورپردازی مکمل استفاده کنید. هدف استفاده از نورهای مکمل در اتاق پذیرایی این است که سایه‌هایی که به خاطر روشن کردن نورهای اصلی ایجاد می‌شوند از بین بروند و محیط روشن‌تر شود.

·         نورپردازی محیطی

نورپردازی محیطی نیز یکی از روش‌های روشنایی پذیرایی است. پس از روشن کردن فضا با استفاده از نورهای اصلی و مکمل نوبت به نورهای محیطی خواهد رسید. به‌عنوان نمونه می‌توانید لامپ‌های مخصوصی را برای روشن‌تر نمودن گوشه اتاق پذیرایی در نظر داشته باشید تا تابلویی که در آن قسمت قرار گرفته است را بهتر ببینید. از مکان‌هایی که می‌توان در آن از نورپردازی محیطی استفاده کرد می‌توان به گوشه‌های دیوارها و حتی کف خانه اشاره کرد. نورپردازی محیطی عبارت است از آباژورهای ایستاده، نورهای مخفی و نورهای ال ای دی.

روشنایی پذیرایی

لامپ‌های روشنایی پذیرایی

همان‌طور که می‌دانید با پیشرفت روزافزون فناوری مدل‌های گوناگونی از لامپ‌های روشنایی برای پذیرایی تولید شده است. وسایل مختلفی در بازار وجود دارند که شما می‌توانید برای نورپردازی منزل از آن‌ها استفاده کنید. در ادامه قصد معرفی محبوب‌ترین مدل‌های لامپ و روشنایی را به شما داریم:

1.      لوستر

لوسترها به‌عنوان یکی از تجهیزات مدرن برای تزئین و نورپردازی منازل شناخته می‌شوند. باید دقت داشته باشید که لوستر را بر اساس دکوراسیون منزل خود انتخاب کنید. افزون بر آن، مقدار روشنایی، تعداد شاخه‌ها و چراغ‌ها هم از مسائلی هستند که در زمان خرید لوستر باید به آن‌ها توجه کنید. در زمان خرید باید دقت داشته باشید میزان روشنایی لوستر بر اساس ابعاد اتاق پذیرایی شما باشد.

2.       چراغ آویز

یکی دیگر از تجهیزاتی که برای روشنایی پذیرایی از آن استفاده می‌شود چراغ آویز است. این چراغ‌ها افزون بر زیبایی فراوان، می‌توانند جلوه خاص و منحصربه‌فردی را به اتاق پذیرایی شما بدهند. این چراغ‌ها دارای انواع مختلفی هستند به همین خاطر می‌توان آن‌ها را با دکوراسیون‌های مختلف هماهنگ کرد.

3.     نورپردازی پذیرایی با پنل ال ای دی

پنل ال ای دی، از دیگر تجهیزاتی است که می‌تواند برای نورپردازی پذیرایی مورد استفاده قرار بگیرد. این پنل‌ها می‌توانند که یک نور بسیار زیبا و یکنواخت را در محیط شما به وجود آورند. البته چراغ‌های پنلی LED برای دیوارها و سقف‌ها نیز به‌کاربرده می‌شوند. این چراغ‌ها دارای خصوصیاتی همچون نصب راحت، زیبایی، رنگ‌بندی متنوع، هزینه مناسب و … هستند به همین دلیل استقبال از آن‌ها زیاد بوده است. پنل LED در مدل‌های مختلف چهارگوش، گرد و به دو شکل روکار و توکار طراحی در بازار وجود دارد. همین‌طور مدل‌های مختلف پنل اس ام دی و پنل COB هم در بازار عرضه شده‌اند.

روشنایی پذیرایی

4.     چراغ سقفی نورپردازی پذیرایی

چراغ‌های سقفی یکی دیگر از تجهیزاتی هستند که برای روشنایی پذیرایی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این چراغ‌ها به‌عنوان چراغ‌های مکمل در نورپردازی استفاده می‌شوند. این لامپ‌ها هم مانند سایر لامپ‌هایی که گفتیم دارای انواع مختلفی هستند. استفاده از این لامپ‌ها به دو شکل روکار و توکار رایج است. چراغ‌های سقفی توکار اغلب به چراغ سیلندری نیز مشهور هستند.

5.     ریسه روشنایی پذیرایی

ریسه نوری به‌عنوان آخرین محصول از تجهیزات نورپردازی برای نشیمن و یا پذیرایی شناخته می‌شود. ریسه‌ها معمولاً دارای جنبه تزئینی و دکوری هستند. این به معناست که این چراغ‌ها می‌توانند اتاق پذیرایی را به میزان زیادی زیبا کنند. البته باید دقت کنید که ریسه به‌تنهایی نمی‌تواند روشنایی زیادی را تأمین کند و باید از آن به‌عنوان نور مکمل در کنار سایر نورها استفاده شود.

لوستر ۸ شاخه مدل عینکی دیوارکوب ۲ شاخه برقی مدل پاپیون

سخن آخر

همان‌طور که گفتیم اتاق پذیرایی یکی از مهم‌ترین قسمت‌های هر خانه‌ای محسوب می‌شود. شما با نورپردازی مناسب این قسمت از منزل می‌توانید فضایی زیبا و درعین‌حال بزرگ برای خانه خود به ارمغان بیاورید. برای روشنایی پذیرایی می‌توانید از انواع مختلف نورها مانند ریسه، لوستر، چراغ آویزها و … استفاده کنید. همچنین باید دقت داشته باشید که مدل نورپردازی خود را بر اساس دکوراسیون منزلتان انتخاب کنید. شما می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت آویز چراغ‌های مخصوص روشنایی اتاق پذیرایی را مشاهده کنید و بر اساس دکوراسیون منزلتان چراغ خود را سفارش دهید و آن را در کم‌ترین زمان ممکن تحویل بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X