ظرف چینی بهتره یا آرکوپال؟

ظرف چینی بهتره یا آرکوپال

اگر شما هم از افرادی هستید که در انتخاب ظروف خود با سوال ظرف چینی بهتره یا آرکوپال روبرو شده‌اید، باید گفت که پاسخ به این سوال نیاز به بررسی چند موضوع متفاوت دارد. خرید ظروف پذیرایی آشپزخانه برای هر خانم خانه‌داری اهمیت زیادی دارد. با توجه به تنوعی که در این ظروف ایجاد شده است، انتخاب جنس این ظروف سخت‌تر از قبل شده است. بسیاری از جنس‌هایی که امروزه در بازار وجود دارند شباهت‌هایی به یکدیگر دارند تا انواع سلیقه‌ها را پوشش بدهند. در واقع همین شباهت‌ها و تفاوت‌های کوچک ظاهری هستند که کار انتخاب را سخت می‌کنند. در این مطلب سعی خواهیم کرد تا سوال ظرف چینی بهتره یا آرکوپال را بر اساس مشخصات و تفاوت‌های محصولات چینی و آرکوپال پاسخ بدهیم.

آرکوپال چیست؟

آرکوپال در چند سال اخیر بخشی از بازار ظروف آشپزخانه و پذیرایی را در اختیار خود گرفته است. همانطور که واژه تاید برای پودر شوینده لباس کلمه غلطی بوده و از روی اولین برند وارد شده به کشورمان ایران به عنوان نام این محصول انتخاب شده است، آرکوپال نیز همینطور است. در حقیقت آرکوپال نام محصولات اوپالی است که توسط شرکت آرک (Arc) تولید می‌شود. آرک به عنوان شرکت فرانسوی تولید ظروف، برای اولین بار در دنیا موفق به تولید محصولات و ظروف با جنس اوپال (Opal) شد.

تا قبل از ساخته شدن ترکیب اوپال، بیشتر ظروف یا از جنس چینی و یا از جنس شیشه، بلور و کریستال ساخته می‌شد. هر کدام از این دو محصول مزایا و معایبی داشتند. مثلا ظروف چینی وزن زیادی دارند و به همین دلیل خیلی از افراد علاقه‌ای به استفاده از آن ندارند. از سوی دیگر محصولات خانواده شیشه نیز از مقاومت زیادی برخوردار نیستند و همچنین به نظر بسیاری از افراد زیبایی کمتری در مقابل ظروف چینی دارند. اوپال با استفاده از ترکیب شیشه و چینی ساخته شد.

این ظروف حالت نیمه شفافی دارند و اگر به آنها دقت کنید، ساخته شدن آنها از ترکیب چینی و شیشه را متوجه خواهید شد. به همین دلیل محصولات ساخته شده با این ماده توانستند افرادی که به ظروف چینی و یا شیشه‌ای علاقه داشتند را به سمت خود جلب کنند و ظروف اوپال رقیبی جدی برای ظروف پذیرایی شده و سوال ظرف چینی بهتره یا آرکوپال به سوالی همه‌گیر تبدیل شد.

مقاومت ظرف چینی بهتره یا آرکوپال

هرچند ظروف چینی در بیشتر مواقع از مقاومت بیشتری در برابر ضربه در مقابل ظروف شیشه‌ای برخوردار هستند اما باید گفت که ظروف چینی نیز  اگر در آشپزخانه از فاصله به زمین برخورد کنند، امیدی به سالم ماندن آنها وجود ندارد. اما در ترکیب استفاده شده در ظروف اوپال سعی شده است تا حد امکان این مشکل برطرف شود. در نتیجه ظروف اوپال می‌توانند در مقابل ضربه‌ها حتی نسبت به ظروف چینی نیز مقاومت بیشتری از خود نشان بدهند.

وزن ظرف چینی بهتره یا آرکوپال

یکی از روش‌های تعیین کیفیت در ظروف چینی وزن آنها است. با توجه به اینکه در ساخت این ظروف از خاک استفاده می‌شود، در نتیجه وزن تقریبا زیادی دارند. این سنگینی در جابجا کردن ظروف و برای استفاده روزانه ممکن است برای برخی افراد اذیت کننده باشد.

البته توجه داشته باشید که سنگینی بیش از حد برخی ظروف چینی بدون کیفیت به دلیل استفاده از سرب در ترکیب مواد اولیه است که این ظروف را از رده محصولات قابل قبول خارج می‌کند. همچنین چینی‌هایی که بیش از حد سبک باشند نیز از مواد با کیفیت پایین ساخته شده‌اند که نمی‌توان آنها را نیز به عنوان محصولات قابل قبولی پذیرفت.

ظروف آرکوپال با توجه به اینکه از شیشه در مواد اولیه آن استفاده می‌شود، در نتیجه سبک‌تر از چینی بوده و به همین دلیل بسیاری از افراد استفاده از ظروف اوپال را ترجیح می‌دهند.

استفاده از ظروف در مایکروویو

از نکات مهم برای پاسخ به سوال ظرف چینی بهتره یا آرکوپال، قابلیت استفاده در مایکروویو است. امروزه استفاده از مایکروویو و موارد مشابه کاربردهای زیادی در بسیاری از اماکن و منازل دارند. به همین دلیل بیشتر ظروفی که ما استفاده می‌کنیم باید قابلیت استفاده در مایکروویو را داشته باشند تا نیاز به تعویض ظرف در هر بار مصرف نداشته باشیم.

ظروف اوپال این قابلیت را دارند که به راحتی در مایکروویو استفاده شوند. اما ظروف چینی از این لحاظ به دو دسته متفاوت تقسیم می‌شوند. برخی از ظروف چینی این امکان را دارند که از آنها در مایکروویو استفاده شود و برخی از آنها این قابلیت را ندارند. در ظروف چینی ساخته شده در کارخانجات معتبر، بر روی بدنه بسته بندی و یا در زیر ظروف، این قابلیت مشخص شده است.

لوکس و مجلسی بودن

اگر می‌خواهید بدانید که از لحاظ لوکس بودن، ظرف چینی بهتره یا آرکوپال؟ باید گفت که بدون شک ظروف چینی جایگاه بالاتری برای پذیرایی‌های مجلسی و رسمی دارند. در پذیرایی‌های رسمی در اماکنی مانند هتل‌ها و تالارها نیز از ظروف چینی به عنوان وسایل پذیرایی رسمی استفاده می‌شود و ظروف اوپال بیشتر برای مصارف روزمره و خودمانی مطرح شده‌اند.

طراحی و زیبایی

امروزه ظروف چینی و اوپال که از دسته بشقاب پذیرایی هستند در کارخانه‌های مختلفی ساخته می‌شوند و انواع طرح‌ها و نقش‌ها بر روی آنها اجرا می‌شود. به همین دلیل تنوع زیادی در هر دو محصول وجود دارد و شما می‌توانید با توجه به مشخصاتی که در این مطلب ارائه شد و همچنین سلیقه خود، پاسخ سوال ظرف چینی بهتره یا آرکوپال را مشخص کرده و خرید خود را انجام بدهید. شما می‌توانید بهترین و زیباترین محصولات پذیرایی را در سایت آویز با یکدیگر مقایسه کرده و پس از انتخاب، خرید لذت بخشی را تجربه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X