پذیرایی از مهمان | آداب و رسوم پذیرایی از مهمان در ایران

پذیرایی از مهمان در ایران

تقریبا تمام دنیا را اگر جستجو کنید، نمی‌توانید مردمی پیدا کنید که در مهمان‌نوازی و پذیرایی از مهمان از ایرانیان برتر باشند. اکثر مردم و گردشگرانی که از سایر کشورها به ایران مسافرت می‌کنند نظرشان راجع‌به مردم ایران این است که بسیار مهمان‌نواز و خونگرم هستند. مهمان‌نوازی از ویژگی‌های دیرینه و نهادینه‌شده در بین تمام ایرانیان است که آداب و رسوم خاص خودش را نیز دارد. در ادامه این مطلب راجع‌به آداب و رسوم ایرانیان در زمینه پذیرایی کردن از مهمان بیشتر صحبت می‌کنیم.

مهمان‌نوازی، ویژگی مشترک ایرانیان از گذشته تا کنون

یکی از ویژگی‌ها و مشخصات اصلی ایرانیان که بسیاری از جهانگردان به آن در سفرنامه خود اشاره کرده‌اند، مهمان‌نوازی و خونگرمی آن‌ها است. ایرانیان از دیرباز تا کنون که شرایط اقتصادی بسیار تغییر کرده، مردمانی مهمان‌نواز بودند و برای مهمانان خود سنگ تمام می‌گذاشتند. ایرانیان باستان در گذشته برای پذیرایی کردن از مهمانان خود یک سری ضوابط و قوانینی داشتند که برخی برگرفته از مسائل اخلاقی و برخی نیز برگرفته از تعالیم و دروس دینی‌شان بوده است.

پذیرایی ایرانیان

برای مثال آن‌ها در رابطه با مهمانان خود آداب رفتاری، لباس مخصوص و همچنین شیوه سخن گفتن خاص خودشان را داشته‌اند. برخی از مهم‌ترین نکات رفتاری ایرانیان باستان در رابطه با پذیرایی از مهمان را در ادامه توضیح می‌دهیم. جالب است بدانید که در نقاط مختلف ایران مردم قوانین و قواعد خاص خود را در رابطه با پذیرایی کردن از مهمان داشته‌اند و در برخی از این نقاط هنوز هم این قواعد اجرا می‌شوند.

آداب و رسوم پذیرایی کردن از مهمان در ایران باستان چیست؟

گفتیم که ایرانیان باستان یک سری قواعد و قوانین خاص در رابطه با پذیرایی از مهمان داشته‌اند. در ادامه به برخی از این قوانین اشاره می‌کنیم:

 • ایرانیان باستان بر این باور بودند که افرادی که دارای مشکلات روحی و یا امراض جسمی هستند نباید در موقع مهمانی به شرح مشکلات خود بپردازند.
 • عموما از گفتن لطیفه خودداری می‌کردند و یا لطایفی را بازگو می‌کردند که به سایر افراد اهانت نشود.
 • آن‌ها عقیده داشتند که نباید در هنگام مهمانی افراد بر سر یک موضوع خاص اصرار ورزند.
 • اگر در مهمانی کسی کار اشتباهی می‌کرد، نباید از عذرخواهی و پوزش از دیگران احساس حقارت می‌کرد.
 • از مواردی نظیر خودستایی، غرور، لعن و نفرین، قسم خوردن، تحقیر دیگران و یا زدن حرف‌های بیهوده باید در هنگام مهمانی شدیدا خودداری می‌کردند.
 • در مهمانی و در جمع دیگران نباید در گوشی با کسی حرف زد.
 • در مهمانی‌هایی که در آن‌ها افرادی بیگانه و خارجی وجود داشتند از انتقاد به دیگر کشورها باید خودداری می‌کردند، زیرا ممکن بود در جمع فردی از آن کشور وجود داشته باشد.
 • افراد تنها باید زمانی سخن می‌گفتند که به طور مستقیم از آن‌ها سوالی می‌کردند.
 • هنگام سخن گفتن باید آرام، متین و شیوا سخنان خود را بیان می‌کردند.
 • قطع کردن سخن دیگران کار بسیار اشتباهی تلقی می‌شد.
 • در برابر کسانی که عزادار بودند نباید زیاد احساس شادی و سرور می‌شد.
 • نظافت در هنگام مهمانی بسیار مهم بود و خوش‌بو بودن بسیار توصیه می‌شد.

پذیرایی از مهمان در ایران

چگونه از مهمانان خود به نحو احسن پذیرایی کنیم؟

در ادامه نکاتی می‌گوییم که به شما کمک می‌کند به بهترین شکل ممکن از مهمانان خود پذیرایی کنید:

 • در هنگام مهمانی سعی کنید علایق مهمان خودتان را بشناسید و با توجه به آن‌ها از او پذیرایی کنید.
 • زمانی را برای مهمانی تعیین کنید که هم خودتان و هم مهمان با آن موافق باشید.
 • سعی کنید طوری رفتار کنید که مهمانتان احساس راحتی داشته باشد.
 • از بهترین لوازم و وسایل برای پذیرایی از مهمان خود استفاده کنید.
 • با مهمانتان در رابطه با موضوعاتی که دوست دارد صحبت کنید.
 • از تعارفات بی‌جا و زیاد بپرهیزید.

استفاده از سرویس پذیرایی مناسب چه اهمیتی در پذیرایی از مهمان دارد؟

شما وقتی یک مهمان خاص دارید برایتان بسیار مهم است که برای پذیرایی از او از بهترین لوازم و مواد غذایی استفاده کنید. سرویس پذیرایی یکی از مهم‌ترین لوازم خانه است که باید برای انتخاب آن وسواس به خرج دهید. همان‌طور که می‌دانید اکنون در بازار می‌توانید اقسام مختلف سرویس‌های پذیرایی را در طرح‌ها و جنس‌های متفاوت تهیه کنید. هر کدام از سرویس‌های پذیرایی کاربرد و مزایای مخصوص به خودشان را دارند. برای مثال یکی از سرویس‌های رایج پذیرایی در ایران، سرویس چینی است.

پذیرایی از مهمان

 

سرویس‌های چینی طرح‌های مختلفی دارند که انتخاب هر کدام از آن‌ها به علایق شما بستگی دارد. علاوه بر این امروزه استفاده از سرویس‌های پذیرایی از مهمان فانتزی و یا چوبی نیز بسیار رایج است، اما با این حال باز هم سرویس‌های پذیرایی چینی طرفداران بیشتری دارند. مزیت مهم سرویس‌های پذیرایی چینی این است که تاریخ انقضا ندارند و همیشه به اصطلاح روی بورس هستند و قدیمی نمی‌شوند. شما می‌توانید دو سرویس پذیرایی تهیه کنید، به این صورت که یک سرویس چینی برای مهمانی‌ها و مراسمات رسمی و یک سرویس ساده‌تر برای مهمانی‌های خودمانی و خانوادگی باشد.

بهترین وسایل و لوازم پذیرایی را از کجا تهیه کنیم؟

خیلی از خانم‌ها دوست دارند برای پذیرایی کردن از مهمانان خود از لوکس و لاکچری‌ترین لوازم پذیرایی از مهمان استفاده کنند. وجود و تهیه یک سرویس پذیرایی باکیفیت و چشم‌نواز، یکی از نیازهای اصلی هر خانه‌ای است و بسیاری از نوعروسان و سایر خانم‌هایی که به فکر تغییر سرویس پذیرایی خودشان هستند این دغدغه را دارند. این در حالی است که امروز می‌توان از فروشگاه‌های اینترنتی و معتبری نظیر آویز بهترین و لاکچری‌ترین لوازم پذیرایی را تهیه کرد. به این ترتیب اگر از سرویس پذیرایی خودتان خسته شده‌اید و به دنبال سرویس‌های مدرن و بدون تاریخ انقضا هستید توصیه می‌کنیم حتما سری به فروشگاه آویز بزنید، زیرا دست خالی از این فروشگاه بیرون نخواهید آمد.

جمع‌بندی

ایرانیان همیشه به مهمان‌نوازی معروف بوده‌اند و پذیرایی از مهمان برای آن‌ها اهمیت زیادی داشته و دارد و حتی سخت‌ترین شرایط نیز باعث تغییر آداب مهمان‌نوازی آن‌ها نشده است. بسیاری از خانم‌های ایرانی و حتی می‌توان گفت تمام آن‌ها، دوست دارند هنگام جشن و شب‌نشینی از بهترین وسایل و لوازم برای پذیرایی کردن از مهمانان خود استفاده کنند و برای این کار بهترین لوازم پذیرایی را تهیه می‌کنند. در این مطلب از سایت آویز راجع‌به آداب و رسوم ایرانیان برای پذیرایی کردن از مهمان و نکات مربوط به آن توضیح دادیم. اگر می‌خواهید با ظروف پذیرایی قدیمی نیز بیشتر آشنا شوید همین حالا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X