پذیرایی در بله برون

پذیرایی در بله برون

مقدمه پذیرایی در بله برون

بله برون مراسمی سنتی است که در آن بزرگان خانواده عروس و داماد دور یکدیگر جمع می‌شوند و به طور رسمی جواب بله را از عروس خانم می‌گیرند. این مراسم هم‌ مانند سایر مراسم‌های سنتی در ایران، آداب‌ورسوم و برنامه‌های خاصی دارد. ما در این مقاله نحوه برگزاری هر چه بهتر مراسم پذیرایی در بله برون را بررسی می‌کنیم و برای شما توضیح می‌دهیم که چگونه یک مراسم بله‌برون رسمی و شیک برگزار کنید.

چگونگی برگزاری مراسم بله‌برون

مراسم بله‌برون درواقع مراسمی مانند خواستگاری است. با این تفاوت که مراسم بله‌برون برنامه مشخص و ثابتی دارد و نسبت‌به مراسم خواستگاری رسمی‌تر است. این مراسم معمولاً بعد از به نتیجه رسیدن مراسم خواستگاری به‌همراه خانواده دختر و پسر و اقوام درجه یک برگزار می‌شود. معمولاً این مراسم در منزل پدر عروس برگزار می‌شود و هزینه‌های آن نیز بر عهده خانواده عروس است. گاهی اوقات به دلیل تفاوت در آداب‌ورسوم مناطق مختلف ایران یا محدودیت در فضا، این مراسم ممکن است در سالن یا تالارهای کوچک و یا رستوران‌ها برگزار شود.

پذیرایی در بله برون

نکات طلایی برای پذیرایی در بله برون

  1. شما برای ابتدا برای این‌که یک مراسم با پذیرایی خوب ترتیب دهید، باید تعداد افراد شرکت‌کننده در مراسم را برآورد کنید. این افراد شامل فامیل و اقوام درجه یک و است که به آن‌ها اعتماد دارید.
  2. سخن‌گوی مجلس را از قبل تعیین کنید تا فقط او درباره شرایط صحبت کند. شما می‌توانید قبل‌از رسیدن خانواده‌ی داماد، در این‌ رابطه با دیگران مشورت کنید و نظر جمع را بپرسید.
  3. بهتر است از قبل دفتر بله‌برون را آماده کنید. شما باید در این دفتر تمام قول و قرارهایی که بین خانواده عروس و داماد گذاشته می‌شود را بنویسید. اطلاعات این دفتر شامل شیربها، مهریه، جهیزیه، شرایط ضمن عقد، تاریخ مراسم عقد و عروسی است و به‌طورکلی تمام جنبه‌هایی که فکر می‌کنید درباره ازدواج باید مطرح شود و عروس و داماد باید بر سر آن به توافق برسند، را بنویسید.
  4. اگر شما از قبل در مورد مهریه به توافق رسیده‌اید، دیگر جایز نیست که در مراسم بله‌برون درباره آن صحبت کنید و نظر خود را عوض کنید.
  5. بهتر است که عروس خانم در مراسم پذیرایی در بله برون لباس ساده، پوشیده و با رنگ‌های روشن بپوشد.
  6. سعی کنید مدل مو و میکاپ خود را متناسب با فرهنگ خانواده‌ها انتخاب کنید.
  7. سعی کنید افرادی از فامیل یا آشنایان را که به شما در انجام تحقیقات خواستگاری کمک کرده‌اند را هم به مراسم دعوت کنید.
  8. رسم ادب است که قبل‌ از امضای دفتر بله‌ برون، از پدر و مادر خود و پدر و مادر داماد اجازه بگیرید.
  9. اگر قصد پذیرایی شام در مراسم بله‌برون را ندارید، بهتر است ساعت مراسم را طوری تعیین کنید که تا دیروقت ادامه نداشته باشد. زیرا بدرقه کردن مهمانان و فامیل در این ساعات و بدون پذیرایی شام توصیه نمی‌شود و کار جالبی نیست.

پذیرایی در بله برون

پذیرایی در بله برون

همان‌طور که گفتیم پذیرایی در این مراسم برعهده‌ی خانواده عروس است. معمولاً این مراسم به صرف عصرانه و شیرینی برگزار می‌شود و خانواده داماد هم هدایایی مانند انگشتر یا حلقه نشان، چادر سفید، پارچه‌های مجلسی، سبد گل، جعبه شیرینی و کله‌قند همراه خود به منزل عروس می‌برند. خانواده‌ی عروس هم وظیفه دارند که با شربت، شیرینی، چای و دسرهای سنتی مانند باقلوا و سوهان از میهمانان پذیرایی کنند. استفاده از ظروف و لوازم پذیرایی لوکس در مراسم بله‌برون هم بسیار مهم است و بهتر است که از ظروف هماهنگ با یکدیگر و متناسب با تم مهمانی استفاده کنید.

گاهی اوقات در مراسم برای مراسم بله‌برون کیک تهیه می‌شود و بعد از امضای دفتر و دست کردن انگشتر نشان، کیک برش داده شده و بین مهمانان تقسیم می‌شود. معمولاوظیفه تهیه کیک  در مراسم پذیرایی در بله برون برعهده‌ی خانواده عروس است. اما در بعضی از مناطق خانواده داماد کیک را مانند سایر اقلام هدیه با خود به منزل عروس می‌برند و با آن از میهمانان و فامیل پذیرایی می‌کنند.

پذیرایی در بله برون

سخن پایانی

بله برون یکی از جشن‌ها و مراسمات سنتی و رسمی ایران است که بعد از مراسم خواستگاری برگزار می‌شود. قالب و ماهیت این مراسم در تمام ایران یکسان است اما ممکن است بنا بر فرهنگ متفاوت برخی از اقوام، برخی قسمت‌های این مراسم متفاوت انجام شود. وظیفه پذیرایی در این مراسم برعهده‌ی خانواده عروس است و در منزل عروس برگزار می‌شود. خانواده داماد هم با خرید هدایایی مانند چادر، کله‌قند و و انگشتر نشان به منزل عروس می‌روند و از عروس خانم بله را می‌گیرند.

یکی از مهم‌ترین فاکتورها برای برگزاری هر چه بهتر پذیرایی در بله برون، استفاده از ظروف شیک و لوکس است. بله‌برون معمولاً اولین مراسمی است که شما با اقوام درجه یک و فامیل داماد در ارتباط هستید و به‌همین دلیل لازم است که برای برگزاری هرچه بهتر آن تلاش کنید. شما با استفاده از ظروف شیک و هماهنگ با تم مهمانی، سلیقه و ذوق خود را نشان می‌دهید. شما می‌توانید برای تهيه ظروف چینی عروس به سایت آویز مراجعه کنید و از میان محصولات متنوع و لوکس این فروشگاه، ظروف مورد نظر خود را تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X