چسباندن ظرف چینی شکسته

چسباندن ظرف چینی شکسته

از ظروف پر استفاده در میان ایرانیان، ظروف چینی است که در کارهای روزانه آشپزخانه، کاربردهای زیادی دارد. این ظروف چینی بسیار حساس بوده و ممکن است در اثر ضربه یا حرارت زیاد، دچار شکستگی شود. بعضی افراد در صورت ایجاد شکستگی، اقدام به چسباندن ظرف چینی شکسته کرده و بعضی نیز آن را غیرقابل استفاده می‌دانند. اما راه حل اصلی برای این مشکل چیست؟ آیا می‌توان آن را مانند روز اول تعمیر و استفاده کرد؟ پاسخ این سوال مثبت است. در واقع برای تعمیر شکستگی‌ها در ظروف چینی روش‌های مختلفی وجود دارد. در این مطلب قصد داریم شما را با روش‌های چسباندن ظرف چینی شکسته در منزل آشنا کنیم. پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

درست کردن چسب مخصوص

برای چسباندن ظرف چینی شکسته، می‌توانید نوعی چسب مخصوص را درست کرده و بکار ببرید. ساخت این چسب نیاز به فراهم کردن الزاماتی دارد که در ذیل به آن‌ها خواهیم پرداخت.

وسایل مورد نیاز:

  • موم عسل
  • چسب دو قلو( چسب مخصوص چینی شکسته)
  • بیکینگ پودر یا جوش شیرین
  • خلال دندان
  • سشوار

چسباندن ظرف چینی شکسته

مرحله اول: ترمیم چینی شکسته | چسباندن ظرف چینی شکسته

در این مرحله تکه های شکسته شده را جدا کرده و آن‌ها را تمیز کنید، سپس موم را با کمک سشوار گرم کنید تا به راحتی در دست شکل بگیرد.

مرحله دوم: ترمیم ترک چینی

سپس بزرگ‌ترین قطعه چینی شکسته را انتخاب کنید و با استفاده از خلال دندان، روی لبه‌های شکسته کمی چسب فوری بزنید و قطعه‌های جدا از هم را در کنار هم بچینید. بهترین چسب برای چسباندن ظرف چینی شکسته، چسب‌های معروف یک دو سه هستند.

 

مرحله سوم: استفاده از موم

برای ترمیم چینی شکسته، موم گرم شده را پشت تکه‌ها قرار دهید تا هنگام خشک شدن چسب، قطعات شکسته شده جابجا نشوند و ثابت بمانند. این عمل را برای تمامی قسمت‌های قطعات شکسته شده انجام دهید.

مرحله چهارم: ساخت چسب با بیکینگ پودر

در این مرحله چسب فوری و بیکینگ پودر راتا حدی با هم مخلوط می‌کنید که  یک خمیر چسبنده قوی به دست آید. سپس بخش‌های لب پر شده و سوراخ‌های موجود در چینی را با خمیر ساخته شده بپوشانید. توجه داشته باشید تا در هنگام پر کردن سوراخ‌ها، فشار زیادی به ظرف وارد نکنید زیرا امکان شکستگی مجدد وجود دارد.

مرحله پنجم: به ظرف مورد نظر زمان دهید

برای نتیجه ‌گیری بهتر، چند ساعت به ظرف استراحت دهید تا چسب استفاده شده بطور کامل خشک شود و اجزای آن به هم بچسبند. سپس روی چینی سشوار بگیرید تا موم موجود کاملا آب شود.  در نهایت ظرف شما تا حدودی مانند روز اول خواهد شد و می‌توانید دوباره از آن استفاده کنید. اما این نکته را فراموش نکنید که این ظرف تعمیر شده است و باید با احتیاط کامل از آن استفاده کنید.

چسباندن ظرف چینی شکسته

استفاده از چسب 123

نکته مورد توجه در استفاده از چسب فوری یا قطره‌ای این است که معمولا برای تعمیر قسمت‌های بیرونی ظرف به کار گرفته می‌شود. به عنوان مثال، در صورت شکستن درب یا دسته قوری، می‌توانید از چسب فوری استفاده کنید. این چسب استحکام بالایی داشته و امکان چسباندن ظرف چینی شکسته را به شما می‌دهد.

ترک خوردگی ظرف و استفاده از شیر | چسباندن ظرف چینی شکسته

در برخی موارد ظروف چینی شما به صورت کامل شکسته نمی‌شوند و فقط ترک می‌خورند. در این قسمت می‌خواهیم به  بررسی نحوه رفع ترک در ظروف چینی بپردازیم. نکته قابل توجهی که در این بخش وجود دارد این است که ظروف چینی شما با استفاده از شیر به راحتی ترمیم می‌شوند. در واقع شیر می‌تواند ترک را از روی ظروف چینی به صورت طبیعی از بین ببرد اما چگونه؟

برای انجام این کار کافی است ظرف چینی ترک خورده را به آرامی داخل شیر قرار دهید و آن‌ را به مدت 45 دقیقه الی 1 ساعت (بسته به میزان ترک خوردگی) بجوشانید. شیر با رسوب گذاری در ترک خوردگی ظروف، می‌تواند آن را بند بزند و مشکل را به سادگی حل کند. البته این نکته را فراموش نکنید که این روش فقط برای ترک خوردگی‌های مختصر پاسخگو است.

معمولا تعمیر ظروف چینی و چسباندن ظرف چینی شکسته برای ظروف تزیینی و قدیمی که ارزش مادی و معنوی زیادی برای صاحب آن دارد، به ‌کار می‌رود. در چنین مواردی چسباندن قطعات شکسته با چسب‌های معمولی نتیجه‌ای نخواهد داشت و به ناچار مجبور به دست کشیدن از آن خواهید بود. با این حال در این مقاله سعی کردیم تا روش‌های مناسب برای تعمیر انواع شکستگی و ترک در ظروف چینی را مورد بررسی قرار دهیم. امیدواریم اطلاعات ذکر شده در این مقاله برای شما مفید و کاربردی باشد. راه حل شما برای چسباندن ظرف چینی شکسته و ترمیم ترک‌های آن چیست؟

اگر به دنبال لوازم دکوراتیو خانه هستید، فروشگاه اینترنتی آویز برای خدمت رسانی به شما آماده است. در این فروشگاه آنلاین، می‌توانید جدیدترین ظروف دکوری چینی با کیفیت‌ترین محصولات مانند لوستر، آینه، کنسول، شمعدانی و… را با اطمینان کامل خریداری و استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X